شباهت‌های کسب و کار با ازدواج!

سن و سال اندک بنده مجال کسب تجربه‌های بزرگ و شکست‌های زیاد و درس گرفتن‌های مفید را به من نمی‌دهد. اما خوشبختانه با مطالعه و درس گرفتن از تجارب دیگران تا حدودی می‌شود با فضای واقعی کسب و کار و پیچ و خم‌های آن آشنا شد.

به نظرم برای نمایش بهتر، مقایسه دوره‌های مختلف کسب و کار با دوره‌های ازدواج مناسب باشد. متن این یادداشت کمی صمیمی و محاوره‌ای است!

زمانی که یک شرکت و کسب و کار تاسیس میشه مثل دیدن فرد مورد نظر و خاستگاری هست. درواقع شما در اولین مرحله دارید وارد گفت و گو می‌شید تا ببینید فرد مورد نظرتون با شما می‌تونه یک زندگی مشترک تشکیل بده یا خیر. در کسب و کار هم این دوره وجود داره و برای شناخت بازار و رشد و کسب سود این زمان طی می‌شه.

دوره بعدی نامزدی هست. شما در این دوره از غم هر دو عالم فارق هستید و خوش خوشان زندگیتان با معشوقه هست! بیزینس شما نیز رشد کرده و به اوج ثروت و موفقیت می‌رسید تا جایی که می‌گید الان زمان تغییر و بزرگ کردن دفتر و تعداد نیروی انسانی هست! مساله اصلی همینه. ممکنه شما در دوره نامزدی واقعیت‌های بعد از اون رو نبینید و زاویه خودتون همه چیز درست و سالم هست ولی اگر از زاویه بالا ببینید مشکلاتی در آینده به وجود می‌آد. در کسب و کارها هم بسیاری از مدیران از دوران خوب و موفقیت شرکت می‌گویند و در جلسات مدام تکرار می‌کنند نبینید الان اینطوری هستیم یه زمانی برو و بیایی داشتیم!

از الان آینده یک زندگی موفق مشخص می‌شه. بعد از دوره نامزدی خواه ناخواه به علت مسایل گوناگون شما با همسرتون دعواتون می‌شه. به اعتقاد من زندگی اگر دعوا نداشته باشه سالم نیست. عصبانیت و حتی ناراحتی نشانه دوست داشتن می‌تونه باشه و اینکه شما برای من مهم هستی که به خاطر این کارت ازت ناراحت شدم نه اینکه از تو بدم می‌آد!

دو رویکرد برای دعوا هست. بعضی زوج‌ها مذاکره می‌کنند و به سازش می‌رسند و خوشحال زندگی رو در کنار هم ادامه می‌دن. اما بعضی دیگر تحمل ندارند و فردای دعوا به طلاق می‌رسند!

در کسب و کار نیز پس از دوران نامزدی اگر شما سختی‌ها را تحمل کردید و با بی‌پولی‌ها ساختید موفق می‌شوید اما اگر در اولین پیچ سختی مقاومت نکردید به زودی به طلاق بیزینستان می‌رسید. شرکت‌های بسیار زیادی در روز تاسیس می‌شود، اما شرکت‌های کمی در سال باقی می‌ماند!

گاهی اوقات دخالت بیجای دیگران مثل اقوام از سر حسادت یا دلسوزی(!) باعث فروپاشی زندگی شما می‌شود. بهترین گزینه اهمیت ندادن به این موارد و پاسخ منفی دادن به تمام آنهاست. در کسب و کار نیز برای مثال اگر مدیر بازرگانی شما به خوبی عمل کند شرکت رقیب و حتی بعضی کارمندان (به علت حسادت یا دلسوزی!) به دنبال ساخت شایعه برای وی می‌روند و اگر شما به این شایعات توجه کنید به سرعت فاتحه کسب و کارتان را باید بخوانید!

خوشحال می‌شود نظر شما را در خصوص این مقایسه بدانم.
عباس ملک حسینی

یک پاسخ به “شباهت‌های کسب و کار با ازدواج!”

نظر خود را در این مورد بگویید: