چه تعداد دامنه ملی ایران ثبت شده است؟ [اینفوگرافی]

دامنه سطح ملی ایران که با نام ir. شناخته می‌شود از سال ۱۳۷۳ به افراد و سازمان‌های ایران و سازمان‌های جهانی که قصد فعالیت در ایران را دارند، عرضه می‌گردد. در این اینفوگرافی که توسط تیم تروبا طراحی و تهیه شده است، اطلاعات ثبت شده این دامنه و پسوند‌های آن تا تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۵ نمایش داده شده است.

هر یک از پسوند‌های این دامنه کاربرد خاص خود را دارد که در اینجا به آن می‌پردازیم:

ir.: به صورت عمومی به دو شکل ۱ ساله و ۵ ساله ثبت می‌گردد.

ac.ir: فقط برای دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی دارای مجوز رسمی از آموزش عالی ایران و تنها با ارائه مجوز رسمی و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو رسمی هیئت علمی موسسه یا دانشکده، ثبت دامنه ممکن می‌شود.

co.ir: فقط برای شرکت‌های سهامی خاص، سهامی عام، مسئولیت محدود و تضامنی و با ارائهٔ مدارک ثبت شرکت و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت مدیره شرکت قابل ثبت است.

gov.ir: فقط برای مؤسسات یا سازمان‌های دولتی و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت رئیسه سازمان یا موسسه دولتی قابل ثبت است.

id.ir: فقط برای افراد دارای ملیت ایرانی و با ارائه کارت ملی و کد پستی ۱۰ رقمی قابل ثبت است.

net.ir: فقط برای سرویس‌دهندگان رسمی اینترنت و فقط با ارائه مجوز سازمان تنظیم مقررات رادیویی، مدارک ثبت شرکت و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت مدیره شرکت قابل ثبت است.

org.ir: فقط برای مؤسسات و سازمان‌های خصوصی و فقط با ارائه مدارک ثبت و احراز هویت فرد ثبت کننده به عنوان نماینده و یا عضو هیئت رئیسه سازمان یا موسسه خصوصی قابل ثبت است.

sch.ir: فقط برای مدارس و با ارائه مجوز آموزش و پرورش و احراز هویت مدیر مدرسه قابل ثبت است.

.ایران: مخصوص ثبت دامنه با حروف فارسی مانند دولت.ایران که البته این دامنه‌ها فقط از طریق مرورگرهای خاصی در دسترس قرار می‌گیرند (مانند فایرفاکس)

اینفوگرافی دامنه‌های ملی ایران

عضویت در کانال تلگرام تروبا